Zdrowe odżywianie


Pomidory - znane i lubiane, a przede wszystkim zdrowe. Zawiera likopen mający silne właściwości antynowotworowe oraz chroni przed chorobami układu krwionośnego. Poza tym jest źródłem witaminy C i E, co zbawiennie wpływa na skórę, a także potasu, który neutralizuje szkodliwy nadmiar soli.

Błonnik - niezbędny element diety i poszczególnych posiłków. Najlepszy jest naturalny, ale niektórzy są zwolennikami przyjmowania błonnika tylko w postaci tabletek. Zachęcamy do spożywania błonnika na wiosnę.

Powoli mija długa zima. Nasze organizmy odczuwają zmęczenie spowodowane brakiem słońca, witamin i mikroelementów. W czasie zimowego przechowywania owoce i warzywa są mniej wartościowe, szczególnie zmniejsza się zawartość cukrów, witamin i innych składników. Preparaty farmakologiczne i „sztuczne witaminy” nie zastąpią naturalnego źródła tych życiodajnych substancji. Doskonałe pod tym względem i godne polecenia są świeże kiełki różnych roślin. Kiełki bogate są w najcenniejsze dla zdrowia składniki: witaminy A,B,C, E, H. Zawierają duże ilości wapnia, żelaza, siarki, magnezu, potasu oraz biotynę, cynk, selen jak również mikroelementy – lit, chrom

Wiele z nas przywykło uważać na kalorie - w obiedzie, w deserze, w przekąskach. Przeglądamy etykietki, szacujemy wagę. Czasem dochodzimy do wniosku, że dziś niewiele zjedliśmy i zasługujemy na dodatkową porcję... Bardzo łatwo wtedy zapomnieć, że kalorie przyjmujemy nieświadomie także w napojach! Szklanka coli, słodzona herbata czy kawa, a nawet napój izotoniczny, tak chętnie popijany na siłowniach i zajęciach fitness - to uczciwa dawka kalorii, o której powinno się pamiętać. A tym którzy nie chcą zawracać sobie głowy matematyką diet redukcyjnych - na zajęcia polecamy... bezpieczną, czystą wodę :)

Przemiana zjedzonego pokarmu w energię, zajmuje organizmowi od 2 do 3 godzin. Jeśli nie jesz regularnie, Twój organizm zaczyna odczuwać spadek mocy i koncentracji umysłowej. Twoje posiłki muszą być zatem niewielkie i regularne oraz pełnowartościowe. Powinna znaleźć się w nim mieszanka tłuszczów, białek, błonnika i węglowodanów. Dobrym posiłkiem energetycznym jest tuńczyk z ryżem basmati i warzywami, a na deser jogurt lub owoce :)